Białkowska Clinic

Usuwanie zmian skórnych oraz blizn potrądzikowych

Usuwanie zmian skórnych twarzy zabiegami medycyny estetycznej - Bydgoszcz

Zmiany skórne to problemy spowodowane różnymi czynnikami. Czasem są objawem schorzeń, a niekiedy ich charakter jest łagodny i nie wymagają leczenia. W każdym przypadku krostki, guzki, plamy, blizny czy przebarwienia – zwłaszcza w obszarze twarzy – są dużym problemem estetycznym. Istnieje wiele sposobów na bezpieczne usuwanie zmian skórnych.

Rodzaje zmian skórnych na twarzy 

Zmiany skórne mogą pojawiać się w różnych obszarach ciała. Najwięcej problemów sprawiają te, które występują na jego zwykle odsłoniętych częściach – twarzy, dekolcie, dłoniach, przedramionach. Takie zmiany nie tylko szpecą, ale też najłatwiej ulegają np. wtórnemu nadkażeniu albo działaniu promieniowania słonecznego, które szkodliwe jest nawet dla zdrowej, nieuszkodzonej skóry. 

Istnieją rozmaite typy zmian skórnych twarzy i jeszcze więcej przyczyn ich występowania. Najczęstsze to:

  • krostki – wystające ponad powierzchnię skóry, wypełnione ropną treścią,
  • przebarwienia – punkty lub plamy odróżniające się od reszty skóry dużym nagromadzeniem komórek barwnikowych, mogą być pozostałością po trądziku,
  • znamiona barwnikowe (tzw. pieprzyki) – ciemne, często wyrastające ponad skórę zmiany barwnikowe,
  • brodawki – grudki o zrogowaciałej powierzchni, powstające zwykle na skutek zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego,
  • naczyniaki – niezłośliwe zmiany nowotworowe w postaci wypukłych, czerwonych punkcików,
  • plamy rumieniowe – czerwone wykwity, którym może towarzyszyć wysypka, pęcherze,
  • teleangiektazje (tzw. pajączki) – poszerzone drobne naczynia krwionośne.

Na skórze mogą pojawić się także zmiany wtórne, w przebiegu dermatozy powstające w miejscu pierwotnych (np. trądziku). Należą do nich blizny, przeczosy, strupy czy owrzodzenia.  

Przyczyny powstawania zmian skórnych

Zmiany skórne mogą powstawać na skutek bardzo wielu czynników. Należą do nich infekcje (bakteryjne, wirusowe, grzybicze), reakcje alergiczne, zaburzenia hormonalne (także te fizjologiczne, np. w przebiegu ciąży), nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe, choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca, nowotwory), urazy mechaniczne, błędy pielęgnacyjne, uwarunkowania genetyczne – i wiele innych. Do zmian skórnych twarzy zaliczyć można także zmarszczki, plamy soczewicowate, a te są skutkiem starzenia się skóry. 

Usuwanie pieprzyków czy zmian trądzikowych zawsze musi zostać poprzedzone rozpoznaniem przyczyny problemu. Od jej znajomości zależy bowiem dalsze postępowanie – inne w przypadku choroby ogólnoustrojowej, a inne przy schorzeniu dermatologicznym czy niedoskonałościach uwarunkowanych genetycznie. Diagnoza zmian skórnych pozwala rozstrzygnąć o metodach ich leczenia. Niektóre będą wymagały farmakoterapii, a inne zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.

Usuwanie zmian skórnych w medycynie estetycznej

Współczesna medycyna estetyczna dysponuje szeregiem metod, które pozwalają na korektę niedoskonałości skóry, a nawet jej rewitalizację – i to bez użycia skalpela! Dzięki takim innowacyjnym urządzeniom, jak laser frakcyjny CO2 czy dermapen możliwe jest nie tylko usuwanie brodawek albo nieestetycznych śladów po trądziku (blizn, przebarwień), ale też ujędrnienie i wygładzenie cery (nawet z wyraźnymi oznakami starzenia się), wyrównanie jej kolorytu i dodanie blasku. 

Dzięki postępowi technologii w gabinetach medycyny estetycznej można dziś wykonywać mało inwazyjne zabiegi, których celem jest przede wszystkim zastymulowanie tkanek do procesów samoregeneracji. Z tego względu znaczna część tego typu procedur bazuje na substancjach naturalnie występujących w organizmie, takich jak kwas hialuronowy, elastyna czy kolagen. Popularne są także peelingi medyczne wykonywane z wykorzystaniem naturalnych kwasów organicznych.

Dermapen, wampirzy lifting…– przykładowe zabiegi medycyny estetycznej

Nie ma jednego sposobu na usuwanie przebarwień na twarzy po ciąży czy usuwania pieprzyków. Dlatego każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej poprzedzony jest szczegółowym wywiadem lekarskim, służącym określeniu problemu, z którym zgłosił się pacjent, dobraniu odpowiedniej metody terapii do jego potrzeb i z uwzględnieniem ewentualnych przeciwwskazań

Do najczęściej proponowanych zabiegów usuwania zmian skórnych należą:

  • peelingi medyczne (np. kwasem TCA) polegające na nałożeniu na twarz warstwy kwasu (dobranego odpowiednio do skóry pacjenta i jej problemów), który penetruje skórę, usuwając jej przebarwienia (w tym – plamy starcze), blizny potrądzikowe, zaskórniki, a nawet drobne zmarszczki,
  • dermapen – procedura oparta o zasady mezoterapii igłowej (iniekcji koktajlu substancji odżywczych w warstwę skóry właściwej) wykonana z użyciem urządzenia wyposażonego w głowicę zaopatrzoną w cieniutkie igły – skutecznie zwalcza takie problemy, jak przebarwienia, rozszerzone pory, blizny, pierwsze oznaki starzenia się,
  • laser frakcyjny CO2 – mikrouszkodzenia skóry, które stymulują ją do samoodnowy, powstają pod wpływem działania wiązki lasera, a zapoczątkowane procesy regeneracji (produkcji kolagenu, elastyny itd.) prowadzą do redukcji blizn, przebarwień potrądzikowych itp.; laser frakcyjny CO2 można też wykorzystać do usuwania brodawek, naczyniaków.

Ostatnio przebojem stała się terapia osoczem bogatopłytkowym wyizolowanym z własnej krwi pacjenta – tzw. wampirzy lifting. To w pełni bezpieczna, naturalna metoda pobudzania skóry do regeneracji, wykonywana z użyciem narzędzi stosowanych w mezoterapii.