Depilacja laserowa to jeden ze sposobów usuwania niechcianego owłosienia. Metoda doskonalona jest od połowy lat 90. ubiegłego wieku i obecnie stanowi najskuteczniejszy sposób epilacji (usuwania włosów wraz z częściami zlokalizowanymi w skórze). Istnieją różnego typu lasery depilacyjne. Do najnowocześniejszych należy Primelase Cocoon Medical.
Na czym polega usuwanie owłosienia laserem?
Większość metod depilacji polega na usuwaniu części włosów znajdujących się nad powierzchnią skóry. Rezultat takich zabiegów utrzymuje się bardzo krótko – włoski w krótkim czasie odrastają. Nieco bardziej efektywna jest epilacja mechaniczna, w której włosy wyrywane są wraz z cebulkami. Ich regeneracja wymaga kilku tygodni. Profesjonalny laser do depilacji powoduje zaś nieodwracalne usunięcie mieszków włosowych.
Usuwanie włosów laserem opiera się o zjawisko fototermolizy. Emitowana przez urządzenie wiązka światła przenika w głąb skóry, gdzie absorbowana jest przez melaninę. Barwnik ten występuje w dużym stężeniu w tych mieszkach włosowych, w których włos jest w stanie wzrostu. Energia cieplna lasera koncentruje się właśnie w tych punktach, powodując trwałe zniszczenie mieszków.
Czym wyróżnia się Primelase Cocoon Medical?
Do niedawna skuteczność depilacji laserowej zależała w znacznej mierze od typu owłosienia. Ze względu na mechanizm fototermolizy najbardziej podatne na działanie lasera były ciemne, grube włosy. Osoby o włosach blond czy siwych nie mogły oczekiwać spektakularnych efektów zabiegu, ponieważ ich mieszki włosowe zawierają niewiele melaniny.
Laser diodowy Primelase Cocoon Medical wykorzystuje aż 4 rodzaje fal: aleksandrytową (755 nm), diodową (810 nm), blend (810 + 940 + 1060 nm) oraz yagową (1060 nm). Dzięki temu oddziałuje skutecznie na wszystkie typy włosków – także jasne i cienkie. Inną zaletą urządzenia jest wyjątkowo wysoka moc szczytowa (4800 W), przy której dostarcza energię cieplną w bardzo krótkich impulsach (do 3 ms). Podnosi to zarówno skuteczność, jak i bezpieczeństwo zabiegu.
Czy depilacja laserem jest bezpieczna?
Osoby, które chcą trwale pozbyć się niechcianego owłosienia, nie muszą martwić się o skutki uboczne. Depilacja laserowa jest metodą bardzo bezpieczną, ponieważ wykorzystywana w niej wiązka światła wnika w skórę na głębokość około 2 mm. Działa zatem wyłącznie powierzchniowo, nie wpływając w żaden sposób na funkcjonowanie organizmu.
Depilacja urządzeniami starszej generacji mogła wiązać się z lekkim dyskomfortem w czasie zabiegu i powodować krótkotrwałe podrażnienie skóry. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii Primelase Cocoon Medical działa całkowicie nieinwazyjnie. Funkcja chłodzenia kontaktowego znosi nieprzyjemne doznania towarzyszące fototermolizie. Wiązka światła lasera działa na tyle krótko, że można bezpiecznie posłużyć się nią w tak delikatnych okolicach, jak brwi, pachy, bikini czy górna warga.
Depilacja laserem – przeciwwskazania
Choć zabieg depilacji laserowej należy do bardzo bezpiecznych, nie każdy może z niego skorzystać.
Do głównych przeciwwskazań należą:
- ciąża i karmienie piersią,
- aktywne choroby nowotworowe,
- przyjmowanie niektórych leków (w szczególności – światłouczulających),
- świeża opalenizna.
Przeciwwskazaniem do depilacji laserem są także inne epilacje (np. depilacja woskiem, mechanicznym depilatorem) wykonane w okresie 4 tygodni przed zabiegiem. W takich przypadkach działanie lasera jest nieskuteczne. W przygotowaniu do zabiegu należy ogolić depilowany obszar maszynką – tak, by włoski nie wystawały ponad poziom skóry, ale miały zachowane cebulki.
Skuteczność depilacji laserowej
Efekty depilacji laserowej widoczne są już po pierwszym zabiegu. Włoski, które zaczynają odrastać w jego obszarze po kilku dniach, są zdecydowanie przerzedzone. Należy jednak pamiętać, że energia lasera niszczy jedynie mieszki z włosami w fazie wzrostu. Te, które akurat są w fizjologicznej fazie spoczynku, są niepodatne na działanie nawet tak zaawansowanego urządzenia, jak Primelase Cocoon Medical. Dlatego do osiągnięcia pożądanego rezultatu potrzebna jest seria 4-8 zabiegów wykonanych w odstępach 6-10 tygodni. Po ich przeprowadzeniu całe niechciane owłosienie zostaje usunięte na zawsze.