Białkowska Clinic

Starzenie się skóry – jak spowolnić ten proces?

Jak usunąć zmarszczki? Sposoby na starzenie się skóry.

Starzenie się skóry objawia się nie tylko zmarszczkami, ale także wiotkością, przebarwieniami, suchością i bladością. Pojawiają się one stopniowo i z czasem jest ich coraz więcej. W rezultacie ciało przestaje wyglądać tak atrakcyjnie jak kiedyś. Warto spróbować spowolnić ten proces i przeciwdziałać zmarszczkom. Poznaj szczegóły tego, w jaki sposób możesz to zrobić.

Starzenie się skóry – jak przebiega?

Skóra składa się z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Ich wyjątkową cechą jest to, że się regenerują. W dużym uproszczeniu cały ten proces polega na „wypychaniu” przez nowe komórki starszych tkanek ku powierzchni. Kiedy te znajdą się na wierzchu, obumierają i złuszczają się, robiąc miejsce dla kolejnych. W rezultacie codziennie powstaje nowa warstwa martwego naskórka, natomiast w ciągu 28 dni następuje całkowite odmłodzenie skóry.

Problem pojawia się, gdy funkcjonowanie skóry zostaje zaburzone na skutek czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Wówczas proces odbudowy komórek skóry spowalnia się, spada poziom kolagenu i elastyny, melanocyty nie są równomiernie rozmieszczane, bariera ochronna staje się przepuszczalna, a komórki – niedożywione. Skutkiem tego może być obniżenie elastyczności i poziomu nawilżenia skóry, przez co staje się ona wiotka, cienka i sucha. Wpływa to bezpośrednio na pogłębienie się zmarszczek, które są widoczne nie tylko na twarzy, ale na całym ciele. 

Starzenie się skóry ciała – co je przyspiesza?

Na starzenie się ciała ma wpływ wiele czynników. Jednym z najważniejszych są geny – to one w głównej mierze decydują o tym, w którym momencie życia wystąpią pierwsze problemy z prawidłowym funkcjonowaniem skóry.

Jednak nie oznacza to, że nie masz wpływu na ten proces. Istnieją czynniki zależne od człowieka, które mogą przyspieszyć starzenie się skóry. Wśród nich znajduje się:

 • stres,
 • stosowanie używek, np. palenie papierosów czy picie alkoholu,
 • przebywanie w skażonym środowisku,
 • częsta bezpośrednia ekspozycja na słońce,
 • niewłaściwa pielęgnacja,
 • nieodpowiednia dieta,
 • niedobór witamin i minerałów.

Starzenie się skóry mogą przyspieszyć także różne choroby – nie tylko dermatologiczne, ale także np. hormonalne. Jest to kolejny powód do tego, by w przypadku wystąpienia problemów zdrowotnych nie zwlekać z szukaniem pomocy u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub u specjalisty. 

Odmładzanie skóry i przeciwdziałanie zmarszczkom – jak to zrobić?

Aby zahamować starzenie się skóry, można unikać czynników wspomnianych powyżej, czyli prowadzić zdrowy tryb życia, unikać słońca i prawidłowo dbać o cerę. O ile do dwóch pierwszych wskazówek nietrudno się zastosować, problem może pojawić się przy trzeciej. 

Pielęgnacja skóry często jest traktowana „po macoszemu”. Wiele osób uważa, że wystarczy używać kremu, aby wszystko było w porządku. To jednak nie wystarczy. Można dodatkowo wdrożyć sposoby na przeciwdziałanie zmarszczkom. W tym celu należy:

 • regularnie stosować produkty z filtrem, który pomaga blokować promienie słońca i chronić skórę przed jego szkodliwym działaniem;
 • systematycznie masować ciało, aby pobudzać mikrokrążenie krwi. Wspiera to odżywianie komórek i produkcję elastyny oraz kolagenu.

Można zdecydować się również na zabiegi kosmetyczne na odmładzanie skóry. Wśród nich poleca się:

 • zabiegi z naturalnymi wypełniaczami ATR – to zabieg, który polega na wstrzykiwaniu w skórę osocza bogatopłytkowego. Jest to w pełni bezpieczne, ponieważ materiał pochodzi z odwirowanej krwi pacjenta. Osocze zawiera czynniki wzrostu i leukocyty, które pomagają pobudzić komórki skóry do regeneracji. W rezultacie wspiera wygładzanie zmarszczek i bruzd, a także poprawę elastyczności ciała;
 • mezoterapię – zabieg polega na nakłuwaniu skóry cienkimi igłami. W trakcie jego trwania głęboko pod naskórek zostają wtłoczone cenne składniki aktywne, takie jak nieusieciowany kwas hialuronowy, witaminy, koenzymy, peptydy i minerały. Pomagają one stymulować skórę do odbudowy, a tym samym wspierają poprawę zagęszczenia komórek.

Aby wybrać odpowiedni zabieg na odmładzanie skóry, warto wcześniej skonsultować się z lekarzem medycyny estetycznej. Specjalista podpowie, co będzie najkorzystniejsze dla ciała i jakie rozwiązanie może przynieść zadowalające efekty.

Choć starzenie się skóry jest nieuniknione, można spróbować je spowolnić, np. poprzez sposoby na przeciwdziałanie zmarszczkom. Dzięki temu istnieje szansa, że ciało dłużej pozostanie jędrne i gładkie.