Białkowska Clinic

Laserowe zamykanie naczynek – na czym polega i kto może z niego skorzystać?

Zabieg laserowego usuwania naczynek w KT Clinic

Pękające naczynka to problem wielu dorosłych osób, który nasila się z wiekiem. Sprzyja mu klimat, w którym żyjemy, a także kolor skóry, przy którym nieestetyczne zmiany są dobrze widoczne. Dzięki nowoczesnej technologii laserowej możliwe stało się nieinwazyjne zamykanie naczynek na twarzy i w innych okolicach ciała.

Kogo dotyczy problem pękających naczynek?

Cera naczynkowa to taka, która jest delikatna, cienka (a przez to płytko unaczyniona). Gwałtownie reaguje na działanie wszelkich czynników środowiskowych. Często pojawia się na niej rumień oraz uwidaczniają rozszerzone (lub wręcz pęknięte) podskórne naczynka, czyli teleangiektazje (tzw. pajączki). Zmiany dotyczą najczęściej nosa, brody i policzków. Mogą pojawiać się także w innych okolicach ciała, np. na dekolcie, podudziach.

Skłonność do wyżej opisanych zmian w znacznej mierze uwarunkowana jest genetycznie. Dotyczy w szczególności osób z jasną karnacją. Problem pogłębia się z wiekiem w związku z osłabieniem struktur tkanki łącznej.  Na problemy związane z cerą naczyńkową narażone są także osoby:

  • żyjące w zmiennym klimacie (z dużymi wahaniami temperatur),
  • cierpiące na niektóre schorzenia (np. nadciśnienie tętnicze, cukrzycę),
  • z zaburzeniami w gospodarce hormonalnej (np. w okresie ciąży),
  • często eksponujące skórę na promieniowanie UV.

Cerze naczynkowej nie sprzyjają także alkohol, papierosy, pikantne potrawy, gorące napoje, suche powietrze, nadwaga, siedzący tryb życia, stres… słowem – problem pękających naczynek może dotknąć niemal każdego.

Na czym polega usuwanie rozszerzonych naczyń krwionośnych?

Rumień czy teleangiektazje to przede wszystkim niedoskonałości urody, więc z powodzeniem można walczyć z nimi metodami medycyny estetycznej. Skutecznym rozwiązaniem problemu jest obkurczanie naczyń krwionośnych z wykorzystaniem światła lasera. Jego energia pochłaniana jest przez hemoglobinę, co powoduje jej uszkodzenie, a w konsekwencji zamknięcie poszerzonego naczynka, które w ciągu kilku tygodni wchłania się, nie pozostawiając po sobie śladu.

Laser zamykający naczynka, jakiego używamy w KT Clinic, to FOTONA 4D TimeWalker. Dzięki wykorzystaniu tak nowoczesnego urządzenia możliwe jest obkurczanie naczynek bez uszkodzenia skóry. Co więcej, zabieg jest praktycznie bezbolesny, ponieważ poddawana mu okolica ciała jest schładzana. Jedynym powikłaniem może być utrzymujące się przez 1-3 dni zaczerwienienie i lekki obrzęk w obszarze poddanym procedurze.

Czy istnieją przeciwwskazania do zamykania naczynek?

Choć usuwanie naczynek na nogach czy policzkach jest – dzięki technologii laserowej – zabiegiem bardzo bezpiecznym, istnieje nieco przeciwwskazań do jego wykonania. Z metody tej nie mogą skorzystać osoby:

  • w ciąży lub karmiące piersią,
  • z aktywną chorobą nowotworową lub infekcją (zwłaszcza skórną),
  • z zaburzeniami krzepnięcia krwi,
  • z niektórymi schorzeniami (np. cukrzycą),
  • podczas terapii lekami lub ziołami światłouczulajacymi,
  • ze świeżą opalenizną lub uszkodzeniami skóry w obszarze zabiegu (w tym – po innych zabiegach z zakresu medycyny estetycznej).

Jeśli nie występują przeciwwskazania do laserowego zamykania naczynek, można skorzystać z niego bez specjalnych przygotowań. Należy jedynie powstrzymać się na 24 godziny przed zabiegiem od picia alkoholu, kawy, palenia papierosów, a także nie zażywać leków z grupy NLPZ.

Jaka jest skuteczność laserowego zamykania naczynek?

Usuwanie rozszerzonych naczyń krwionośnych laserem to metoda o bardzo wysokiej skuteczności. Efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu, choć niekiedy osiągnięcie satysfakcjonującego rezultatu wymaga kilku sesji. Ile zabiegów laserowego zamykania naczynek trzeba wykonać? Najczęściej 1-3, choć w przypadku rozległych zmian nawet 5-6. Po takiej serii można oczekiwać cery bez niedoskonałości.

Niestety, najlepszy laser na naczynka nie zapobiegnie powstawaniu nowych zmian. Dlatego efekt zabiegu warto podtrzymywać poprzez odpowiednią profilaktykę. Przede wszystkim należy przestrzegać zaleceń pozabiegowych, by nie zniweczyć efektu obkurczania naczynek – na kilka dni zrezygnować z makijażu, gorących kąpieli, sauny, wysiłku fizycznego, opalania się. Dalsza pielęgnacja cery naczynkowej powinna opierać się o wybór odpowiednich kosmetyków oraz zdrowe nawyki (odpowiednio zbilansowaną dietę, rezygnację z używek itd.).