Białkowska Clinic

Przyczyny laserowego usuwania zmian skórnych

Najczęściej laserowe usuwanie pieprzyków wykonuje się ze względów estetycznych. Nic nie stoi wtedy na przeszkodzie, aby tak niefortunną zmianę usunąć laserowo. To procedura szybka i bezbolesna oraz pozostawia bardzo estetyczny i mało widoczny ślad w miejscu po usuniętej zmianie. Innym powodem usuwania znamion są powody zdrowotne – gdy znamię lub zmiana skórna wzbudza nasz niepokój i podejrzenie, że może mieć charakter nowotworowy – wtedy po usunięciu pobrany materiał wysyłany jest do badania histopatologicznego.

Laserowe usuwanie znamion skóry zazwyczaj wykonuje się u osób, które mają zmiany o charakterze łagodnym. Laserowe usuwanie pieprzyków ma wiele zalet. Zabieg ten jest całkowicie bezinwazyjny, czas trwania jest krótki, a okres gojenia się rany zajmuje do dwóch tygodni. Zmiany usuwane są zazwyczaj w celach estetycznych z uwagi na dobre efekty po usunięciu znamienia. Włókniaki, naczyniaki, kaszaki, ziarniaki oraz brodawki są najczęściej kwalifikowane do laserowego usunięcia zmian skóry z ciała. Lekarze nie usuwają tą metodą znamion płaskich lub zmian, gdzie w badaniu histopatologicznym wykazano zmianę nowotworową. W ten sposób nie jest możliwe usuwanie znamion barwnikowych oraz zmian podejrzanych o czerniaka. W takim wypadku konieczne jest chirurgiczne usuwanie zmian skórnych. Jeśli nie jesteśmy pewni to warto wykonać badanie dermatoskopowe. Oceny znamion wykonuje się za pomocą narzędzia: videodermatoskop, który dostępny jest w gabinecie dermatologa.

Wskazania do usuwania zmian skórnych:

  • brodawki (zarówno płaskie, jak i łojotokowe),
  • włókniaki,
  • bliznowce,
  • kaszaki,
  • prosaki,
  • ziarniaki,
  • kurzajki (brodawki wirusowe),
  • naczyniaki (punkty) rubinowe.

Usuwanie zmian skórnych laserem – jak wygląda zabieg oraz jakie są zalecenia pozabiegowe?

W przypadku niewielkich znamion skórnych takich jak włókniaki czy inne drobne zmiany – zabieg nie wymaga użycia znieczulenia. W przypadku jednak większych zmian takich jak brodawki, czy też torbiele naskórkowe- lekarz przed laserowym usunięciem zmiany znieczula skórę poprzez podanie podskórnie Lidokainy powodującej, że zabieg jest całkowicie bezbolesny. Następnie podczas zabiegu laserowego usuwania brodawek, włókniaków, zmian naczyniowych oraz innych zmian skórnych – promień lasera odparowuje tkankę, spalając bezpośrednio zmianę skórną. Możliwe jest także przeprowadzenie zabiegu, który zamiast likwidować całkowicie zmianę skórną – może “odciąć” ją od skóry. Dzięki takiemu odcięciu możemy zmianę skórną skierować na badanie histopatologiczne. Laserowo możemy usuwać  brodawki, włókniaki, bliznowce, kłyciny kończyste kaszaki, ziarniaki, kurzajki oraz zmiany naczyniowe (naczyniaki rubinowe, punkty rubinowe) – zarówno w obrębie twarzy jak i ciała. Po zabiegu należy unikać nadmiernego namaczania miejsc pozabiegowych oraz bezpośredniej ekspozycji słonecznej.

Czy zabieg laserowego usuwania zmian skórnych jest bezpieczny?

Zabieg laserowego usuwania znamion i brodawek jest dużo bezpieczniejszy od zabiegów chirurgicznych. Niweluje ryzyko zakażenia, nie ma potrzeby zakładania szwów a rana goi się dużo szybciej i lepiej, a efekty estetyczne są dużo bardziej zadowalające. Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych jest zalecane w przypadkach, gdy zmiany skórne mają podejrzenie nowotworu.

Usuwanie pieprzyków – gdzie można wykonać zabieg?

Pieprzyki to niegroźne znamiona barwnikowe (gromadzą się w nich melanocyty). To od rodziców dziedziczymy tendencję do ich posiadania. Są często wrodzonymi nieprawidłowościami skóry. Usuwa się je nie tylko ze względów estetycznych, głównym powodem decyzji powinny być względy zdrowotne. Po zabiegu podejrzaną zmianę skórną można wysłać do badania histopatologicznego. Wskazaniem do zabiegu jest również zauważenie zmiany w jego wyglądzie (jego powiększenie, krwawienie, zmiana kształtu itp). Znamiona skórne można łatwo usunąć u chirurga.

W naszym gabinecie usuwamy laserowo jedynie łagodne zmiany skórne niepodejrzane onkologicznie, takie jak: prosaki, kaszaki, naczyniaki rubinowe, włókniaki miękkie, kłykciny kończyste, kurzajki, brodawki skórne, torbiele naskórkowe, kępki żółte. Znamiona barwnikowe, czyli tzw. “pieprzyki” wymagają usunięcia skalpelem i wysłania materiału na badanie histopatologiczne – usługa ta nie jest dostępna w naszym gabinecie.

Brodawki – czym są, dlaczego powstają oraz jak je usunąć?

Brodawki dzielą się na kilka rodzajów. Wyróżnić możemy brodawki wirusowe (wywołane przez wirusa HPV), brodawki zwykłe (inaczej kurzajki) oraz brodawki łojotokowe. Usuwanie brodawek łojotokowych wykonywane jest za pomocą lasera frakcyjnego CO2. Jest to bezbolesny zabieg, możliwy ze znieczuleniem miejscowym. Nie ma ryzyka podrażnienia zdrowej tkanki, laser frakcyjny działa tylko na obszar zmiany. To jeden z najbezpieczniejszych sposobów na pozbycie się nieestetycznej brodawki. Zapraszamy do naszego gabinetu w Bydgoszczy, usunięcie zmian przeprowadzane jest przez wykwalifikowanych lekarzy.

Cena – usuwanie zmian skórnych (brodawek):

Usuwanie pojedynczych zmian (w zależności od wielkości)
-włókniaki miękkie
-brodawki
-brodawki wirusowe
-kurzajki
-naczyniaki rubinowe
-kłykciny
150 zł – 400 zł
Usuwanie gruczołów powiek dolnych / kępek żółtych powiek
600 zł (wszystkie zmiany powiek dolnych)
Usuwanie gruczołów lub prosaków twarzy
800 zł (wszystkie zmiany)
Usuwanie włókniaków miękkich (przy większej ilości zmian) - cała szyja lub twarz800zł
Usuwanie większej ilości zmian na cieleCena ustalana indywidualnie.
Usunięcie znamienia barwnikowego z badaniem histopatologicznymNiedostępne. Możliwość laserowego usuwania zmian barwnikowych tylko po badaniu u dermatologa/onkologa na podstawie zaświadczenia o braku przeciwwskazań.

Usuwanie brodawek – efekty

Zmiany zostały usunięte za pomocą lasera frakcyjnego CO2.

Zmniejszanie widoczności blizny – efekty

W Białkowska Clinic zostało wykonane opracowanie blizny – zastosowaliśmy uzupełnienie ubytku kwasem hialuronowym oraz 3 zabiegi z użyciem lasera frakcyjnego CO2 w połączeniu z osoczem bogatopłytkowym.

Zmniejszanie blizny: kwas hialuronowy + laser frakcyjny oraz osocze

 

    ​Masz pytania dotyczące oferty? Napisz do nas!