Białkowska Clinic

Bruzdy linii marionetki – jak usunąć?

Bruzdy linii marionetki - gabinet medycyny estetycznej w Bydgoszczy

Linie marionetki (nazywane też bruzdami marionetki) to zmarszczki przebiegające pod kącików ust w stronę brody. Ich nazwa nie jest przypadkowa – przywołują skojarzenie z obliczem marionetki z ruchomą żuchwą. Oddzielając wyraźną linią podbródek od policzka, nadają twarzy groźny, posępny wygląd. Czy można przeciwdziałać temu zjawisku?

Jak powstają linie marionetki na twarzy?

Bruzdy linii marionetki to problem estetyczny, który dotyczy głównie osób po 40-45 roku życia. Jego przyczyną są najczęściej naturalne procesy starzenia się organizmu. W związku z faktem, że spada produkcja białek budulcowych tkanki łącznej (kolagenu, elastyny) i ubywa podskórnej tkanki tłuszczowej, skóra twarzy staje się wiotka i opada pod wpływem działania grawitacji. Właśnie te zmiany dają efekt linii marionetki. Na ich powstanie wpływają jednak także inne czynniki, więc często można zaobserwować charakterystyczne bruzdy u młodszych osób.

Powstawaniu linii marionetki na twarzy sprzyjają:

  • uwarunkowania genetyczne, w szczególności anatomia – na twarzy okrągłej, ze słabo zarysowanymi kośćmi policzkowymi bruzdy tworzą się łatwiej niż u osób o twarzy trójkątnej, z wysoko ułożoną kością jarzmową,
  • duże wahania wagi – skóra nie jest w stanie szybko dostosować się do ubytku podskórnej tkanki tłuszczowej i opada w związku z utratą podparcia,
  • mimika – bruzdy linii marionetki łatwiej utrwalają się u osób, które często są przygnębione, zirytowane, rozgniewane (mają „smutną minę”).

Jak zapobiec tworzeniu się linii marionetki?

Choć związany z wiekiem spadek jędrności skóry i powstawanie zmarszczek to nieuniknione procesy, w pewnym stopniu można im przeciwdziałać. Tworzące się bruzdy linii marionetki złagodzi odpowiednia pielęgnacja cery, zdrowa dieta i prawidłowe nawodnienie organizmu. Wrażliwą skórę twarzy należy też chronić przed wpływem niekorzystnych czynników, takich jak promieniowanie UV czy dym papierosowy.

Powstawaniu linii marionetki zapobiega także swego rodzaju gimnastyka mięśni twarzy. Jednym z ćwiczeń, które je wzmacniają, jest nabieranie dużej ilości powietrza („nadymanie” policzków) i jego powolne wypuszczanie. Osoby, które chcą uniknąć nieestetycznej zmiany, powinny także… jak najczęściej się uśmiechać! A jak zlikwidować zmarszczki marionetki, gdy już się pojawią?

Na czym polega wypełnianie zmarszczki marionetki?

Głębokie bruzdy linii marionetki usunąć można (a co najmniej znacznie zredukować) metodami medycyny estetycznej. Najmniej inwazyjną jest wolumetria twarzy, czyli modelowanie jej rysów z pomocą mocno usieciowanego kwasu hialuronowego. Jest to naturalnie występująca w ludzkim organizmie (biozgodna) substancja. Jej podanie pod skórę służy wypełnieniu powstałych ubytków. Kwas hialuronowy dodaje tkance podskórnej objętości, zwiększa napięcie mięśni. Odpowiada też za prawidłowe nawilżenie, ponieważ ma zdolność wiązania wody. W efekcie linie marionetki wygładzają się.

Zabieg wypełniania zmarszczek marionetki jest mało inwazyjny, bezbolesny (odbywa się w znieczuleniu miejscowym) i nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji. Cała procedura trwa około pół godziny. Specjalista medycyny estetycznej bardzo cienką igłą wstrzykuje kwas hialuronowy w okolice bruzd. 

Usuwanie zmarszczek marionetki – efekty

Efekty wypełniania zmarszczek marionetki są natychmiastowe i bardzo naturalne. Utrzymują się przez wiele miesięcy. Oto nasze prace przed i po zabiegu:

Wypełnianie bruzdy linii marionetki Wypełnianie bruzdy linii marionetki kwasem hialuronowym