Białkowska Clinic

Pielęgnacja skóry po zabiegu laserem frakcyjnym

Pielęgnacja skóry po zabiegu laserem frakcyjnym

Laser frakcyjny CO2 to nowoczesne urządzenie, z którego użyciem wykonuje się zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. W odróżnieniu od tradycyjnych procedur chirurgicznych są one mało inwazyjne i nie wymagają długiego okresu rekonwalescencji. Niemniej po laserze frakcyjnym twarz czy dekolt wymagają szczególnej pielęgnacji.

Jakie problemy rozwiązują zabiegi laserem frakcyjnym?

Laser frakcyjny CO2 działa w oparciu o zjawisko selektywnej fototermolizy. Oddziałując na skórę, wiązka światła wywołuje w niej szereg punktowych uszkodzeń. Stymuluje w ten sposób procesy samoodnowy (produkcji kolagenu, elastyny). Narusza przy tym jedynie niewielki procent poddanego zabiegowi obszaru. Dzięki temu, że zdrowa tkanka otacza mikrouszkodzenia spowodowane przez laser frakcyjny, gojenie postępuje bardzo szybko. 

Zabiegi laserem frakcyjnym CO2 służą:

  • redukowaniu zmarszczek i ujędrnianiu skóry,
  • usuwaniu blizn, rozstępów, zmian skórnych (np. pieprzyków),
  • poprawie kolorytu skóry, usuwaniu przebarwień.

Efekty działania lasera frakcyjnego najlepiej widoczne są po około miesiącu od zakończenia serii kilku zabiegów. Utrzymują się długotrwale.

Jak wygląda twarz po laserze frakcyjnym?

W porównaniu z zabiegami chirurgicznymi skutki uboczne lasera frakcyjnego są nieznaczne. Przez kilka dni skóra jest podrażniona, zaczerwieniona, lekko opuchnięta. Odczuwany dyskomfort porównać można z tym, który towarzyszy stanowi po poparzeniu słonecznym. Dodatkowo na skórze widoczna jest siatka drobnych punkcików, w których miejscu pojawić się mogą strupki. W ciągu tygodnia po zabiegu naskórek złuszcza się tak, jak po peelingu chemicznym.

Podrażniona skóra wymaga szczególnej pielęgnacji, ponieważ podatna jest na szkodliwe działanie rozmaitych czynników. Należy przestrzegać zaleceń po laserze frakcyjnym, ponieważ jakiekolwiek zaniedbania mogą nie tylko pogorszyć efekty zabiegu, ale przede wszystkim spowodować uszkodzenia skóry, a nawet doprowadzić do zakażenia.

Jakie są zalecenia po laserze frakcyjnym?

Bezpośrednio po zabiegu laserem frakcyjnym warto poddać skórę naświetlaniu światłem LED, ponieważ znacznie przyspiesza to proces gojenia. Skóra jest najbardziej narażona na działanie czynników zewnętrznych w ciągu pierwszych 48 godzin. Dlatego w tym czasie należy bardzo przestrzegać zasad higieny, np. korzystać ze świeżo wypranej pościeli, nie dotykać obszaru objętego zabiegiem brudnymi dłońmi etc.  

Skórę można umyć dobę po zabiegu – początkowo jedynie przegotowaną (lub butelkowaną) wodą, później łagodnym żelem aptecznym. Nie wolno pocierać podrażnionej okolicy. Osusza się ją delikatnie ręcznikiem papierowym. 

Ważnym elementem pielęgnacji jest stosowanie odpowiednich kosmetyków. Krem po laserze frakcyjnym nie może mieć tłustej formuły. Najlepiej sprawdzają się specjalne kremy pozabiegowe – o właściwościach nawilżających i łagodzących. Aplikację takich preparatów można powtarzać nawet kilka razy dziennie. Dodatkowo warto stosować zalecane przez specjalistę medycyny estetycznej suplementy, które przyspieszają procesy regeneracji skóry.

Czego unikać po zabiegu laserem frakcyjnym?

W okresie rekonwalescencji po laserze frakcyjnym bezwzględnie należy unikać:

  • stosowania makijażu (można nałożyć go dopiero, gdy ustąpią objawy podrażnienia skóry),
  • używania toników i innych kosmetyków zawierających alkohol,
  • poddawania skóry działaniu substancji aktywnych (np. peelingów chemicznych – do miesiąca po zabiegu),
  • kąpieli słonecznych (nawet przez miesiąc od dnia zabiegu należy co kilka godzin smarować skórę kremem z filtrem UV, jeśli poddana jest ekspozycji na światło słoneczne),
  • sauny, basenu, długich kąpieli.

Przez pierwsze dni po zabiegu laserem frakcyjnym warto też unikać wysiłku fizycznego.