Białkowska Clinic

Idealny zabieg na lato – HIFU

Zabieg idealny na lato - hifu

HIFU to nazwa procedury medycyny estetycznej, a zarazem urządzenia do małoinwazyjnego liftingu – najczęściej twarzy, ale też innych okolic ciała, które wymagają ujędrnienia i wymodelowania. Ponieważ podczas zabiegu nie dochodzi do naruszenia ciągłości naskórka, pacjent nie wymaga okresu rekonwalescencji. Można wykonać go o każdej porze roku.

HIFU – na czym polega ten zabieg?

Nazwa zabiegu to skrót od angielskiej nazwy High Intensity Focused Ultrasound, która oznacza skupioną wiązkę fal ultradźwiękowych o wysokim natężeniu. Technologia zabiegowa z wykorzystaniem takich ultradźwięków nie jest nowa – stosuje się ja od lat, m.in. w leczeniu nowotworów. Urządzenie to zyskało zawrotną popularność w obszarze medycyny estetycznej, ponieważ bez zastosowania skalpela przynosi rezultaty porównywalne z tymi, które można osiągać z pomocą chirurgii plastycznej.

Podczas zabiegu, który wykonywany jest odpowiednio dobraną głowicą, skoncentrowane ultradźwięki (czyli fale akustyczne) powodują ruch komórek w skórze właściwej, aktywując je do tarcia. W efekcie dochodzi do ich przegrzania i miejscowych mikrooparzeń. Te uszkodzenia skóry są dla organizmu bardzo silnym bodźcem do uruchomienia procesów samonaprawczych. W ich efekcie powstają nowe włókna kolagenowe. Skóra w obszar ciała poddanym zabiegowi zagęszcza się, wzmacnia się utkanie powięziowe. Dzięki temu można np. przywrócić twarzy zaburzony owal albo pozbyć się efektu obwisłych ramion (tzw. pelikanów).

Świetny sposób na odmładzanie skóry latem

Jak wiadomo, nawet najlepsze zabiegi na twarz latem często są niewskazane. Laser frakcyjny czy peelingi chemiczne to procedury, które silnie podrażniają naskórek i wymagają dość długiego okresu gojenia. W tym czasie skóra staje się bezbronna wobec promieniowania UV, na które w sezonie letnim jest nieustannie narażona. W efekcie w naruszonych zabiegiem obszarach mogą tworzyć się przebarwienia, a nawet blizny, nie wspominając o zwiększonym ryzyku rozwoju nowotworów skóry.

Odpowiednie zabiegi na twarz latem to te, które nie przerywają ciągłości naskórka. W przypadku HIFU oddziałuje się na skórę właściwą na głębokości od 1,5 mm do 4,5 mm. Prawidłowo wykonany zabieg nie pozostawia widocznych śladów, prócz lekkiego obrzęku i zaczerwienienia w poddanej ultradźwiękom okolicy, które utrzymuje się od kilku godzin do 2-3 dni. Po wykonaniu HIFU warto zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry, należy unikać wysiłku fizycznego, niektórych leków. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań do ekspozycji na słońce (prócz ogólnych zaleceń dotyczących ochrony przeciwsłonecznej).

Opinie na temat HIFU na twarz w lato

Choć ten zabieg to znakomity sposób na odmładzanie skóry latem, wzbudza sporo kontrowersji. Dlaczego sprawdzona, uchodząca za jedną z najmniej inwazyjnych, a zarazem najbardziej efektywnych metoda liftingu miewa nie najlepsze opinie? Lifting HIFU nie przynosi natychmiastowych rezultatów – na efekt przebudowy skóry trzeba poczekać kilka miesięcy. Co więcej, jest to wymagający zabieg, rekomendowany dla starszych osób. Przy kiepskiej jakości urządzeniu, źle dobranych  parametrach jego pracy albo niedostatecznych umiejętnościach operatora może przynieść skutki dalekie od zamierzonych. Dlatego lifting powinien wykonywać wyłącznie doświadczony lekarz medycyny estetycznej, który dysponuje nowoczesnym, dobrze wyposażonym gabinetem.