Białkowska Clinic

Przebarwienia po trądziku – jak je usunąć?

Przebarwienia potrądzikowe na twarzy

Przebarwienia po trądziku, czyli ciemne plamy na skórze, które pozostają w miejscu zmian zapalnych, to spory problem natury estetycznej. Stosowanie maskującego niedoskonałości cery makijażu jest rozwiązaniem doraźnym i nie dla każdego odpowiednim. By trwale pozbyć się śladów po trądziku, warto skorzystać z metod medycyny estetycznej.

Jak  powstają przebarwienia potrądzikowe?

Bezpośrednią przyczyną trądziku jest nadprodukcja sebum, które wraz ze zrogowaciałym naskórkiem tworzy tzw. zaskórniki. Są one znakomitą pożywką dla bakterii, więc w ich obrębie z łatwością dochodzi do  rozwoju zmian ropnych i stanu zapalnego, który rozprzestrzenia się przy próbach mechanicznego usuwania tzw. pryszczy. Trądzik kojarzony jest głównie z okresem dojrzewania. Nadprodukcja sebum może jednak nastąpić także na skutek chorób, stresu czy nieodpowiedniej diety. Dlatego przebarwienia potrądzikowe dotyczą osób w każdym wieku.

Przebarwienia na skórze twarzy w miejscach zmian trądzikowych to nagromadzenie barwnika (melaniny), którego produkcja jest fizjologiczną reakcją na stan zapalny. W podobny sposób skóra broni się przed szkodliwym promieniowaniem UV – to dlatego skutkiem ekspozycji na światło słoneczne jest opalenizna. Ponieważ twarz jest często wystawiana na słońce, jego działanie potęguje hiperpigmentację w miejscach zmian zapalnych, jakie stanowią pryszcze.

Czy można uniknąć przebarwień na twarzy po trądziku?

Trądzik jest chorobą skóry, którą można skutecznie leczyć, a tym samym zapobiegać powstawaniu nieestetycznych przebarwień po pryszczach. Osoby zmagające się z tym problemem powinny skorzystać z pomocy dermatologa. W przebiegu choroby ryzyko tworzenia się barwnikowych plam na skórze można zminimalizować:

  • powstrzymując się od mechanicznego usuwania zmian trądzikowych,
  • dbając o prawidłową pielęgnację skóry, m.in. jej odpowiednie nawilżenie,
  • stosując stale kremy z filtrem UV.

A jak zlikwidować przebarwienia na twarzy, które już powstały? Osobom, które chcą wyrównać koloryt cery, z pomocą przychodzą zabiegi z zakresu medycyny estetycznej.

Peelingi chemiczne na przebarwienia potrądzikowe

Jednym ze sposobów na rozjaśnienie plam po trądzikupeelingi kwasami. Preparaty z takimi substancjami dostępne są wprawdzie w drogeriach, ale lepiej nie przeprowadzać chemicznej eksfoliacji (czyli złuszczania naskórka)  samodzielnie.  Nieumiejętnie wykonany zabieg może pogłębić problem, a nawet spowodować poparzenia skóry. Co więcej, powszechnie dostępne kwasy są o wiele słabsze niż te używane w profesjonalnych gabinetach, więc mogą nie przynieść oczekiwanych rezultatów.

Bezpieczny peeling kwasami wykonują lekarze medycyny estetycznej. Tylko specjalista jest w stanie właściwie dobrać rodzaj i stężenie preparatu do typu skóry pacjenta. Dysponuje też środkami, które pozwalają na zneutralizowanie działania kwasu w odpowiednim momencie. Zabieg daje bardzo dobre rezultaty. Już po kilku dniach przebarwienia po pryszczach są wyraźnie jaśniejsze, cera wygładzona i odżywiona, a przy tym mniej skłonna do nowych wyprysków. Ostatecznym efektem równego kolorytu skóry zwykle można cieszyć się po serii kilku zabiegów.

Peeling twarzy po trądziku laserem frakcyjnym CO2

Bardziej zaawansowaną i dokładniejszą metodą na przebarwienia potrądzikowe jest laserowy peeling frakcyjny. Polega na stymulacji skóry twarzy precyzyjną wiązką światła lasera. Wywołuje ono kontrolowane mikrouszkodzenia, których obecność inicjuje intensywną samoregenerację tkanek. Fizjologiczne procesy odnowy komórkowej sprawiają, że plamy po trądziku z czasem bledną samoczynnie. Trwa to jednak wiele lat. Dzięki działaniu lasera frakcyjnego naturalna przebudowa skóry może dokonać się w ciągu kilku tygodni.

Laser frakcyjnym działa skutecznie nie tylko na przebarwienia na skórze twarzy. Dzięki jego zastosowaniu można także:

  • usunąć blizny po trądziku,
  • zahamować nadprodukcję sebum,
  • zwęzić rozszerzone pory skóry.

Ponadto zabieg laserem frakcyjnym pozwala odświeżyć cerę, poprawić jej napięcie i zredukować drobne zmarszczki.

Dermapen a usuwanie przebarwień po pryszczach

Zabiegiem doskonale służącym rewitalizacji skóry, w tym – usuwaniu przebarwień na twarzy po trądziku – jest dermapen. Procedura ta oparta jest o zasady mezoterapii igłowej, gdzie za pomocą szeregu iniekcji aplikuje się w warstwę skóry właściwej odżywczy koktajl złożony z witamin, minerałów, nieusieciowanego kwasu hialuronowego. W zabiegu dermapen do tego celu wykorzystuje się specjalny kartridż wyposażony w cieniutkie, pulsujące z dużą prędkością igły. Dzięki temu efekt działania urządzenia jest taki, jak w przypadku lasera frakcyjnego – setki wykonanych w czasie zabiegu mikronakłuć stymulują skórę do intensywnej odbudowy.

Dermapen to jedna z wielu procedur medycyny estetycznej inicjujących procesy samoodnowy. Prowadzi do wyrównania kolorytu cery i likwidacji plam po trądziku, ale przede wszystkim do zagęszczenia skóry, jej lepszego nawilżenia i odżywienia. Przy okazji walki z nieestetycznym przebarwieniami po pryszczach warto skorzystać właśnie z takich zabiegów – kompleksowo oddziałujących na skórę, a tym samym zmniejszających ryzyko powstawania nowych zmian.