Białkowska Clinic

Search
Close this search box.

Uśmiech dziąsłowy – przyczyny i leczenie

Uśmiech dziąsłowy - efekt przed i po

Uśmiech to ważny element wizerunku, a zarazem istotne narzędzie niewerbalnej komunikacji. Zdecydowanie ułatwia kontakty osobiste i zawodowe. Nie każdy jednak jest zadowolony ze swojego uśmiechu i chętnie z niego korzysta. Tzw. gummy smile może przysporzyć problemów w sytuacjach społecznych. Czym jest uśmiech dziąsłowy i jak sobie z nim poradzić?

Co to jest uśmiech dziąsłowy?

Piękno uśmiechu to kwestia subiektywna. Niewątpliwie lepiej postrzegane są osoby, które mają równe, białe zęby i dbają o higienę jamy ustnej. Czy jednak za nieestetyczny można uznać uśmiech, który odsłania dziąsło? Okazuje się, że dla niektórych to spory problem, ponieważ u większości ludzi nawet przy szerokim uśmiechu dziąsło jest niewidoczne – co najwyżej jego niewielki fragment. Tak zwany uśmiech dziąsłowy (ang. gummy smile) odsłania więcej niż 3 mm tkanek dziąsła. Sprawia, że górna warga wydaje się węższa niż w rzeczywistości, a zęby nieco za krótkie.

Uśmiech dziąsłowy występuje aż u 12% populacji i sam w sobie nie stanowi problemu medycznego. Nie można więc uznać go za patologię. Niemniej wielu osobom odbiera pewność siebie i utrudnia spontaniczne okazywanie emocji. To dostatecznie ważny powód, by skorygować gummy smile. Co więcej, nadmierna ekspozycja dziąseł może powodować przesuszenie błon śluzowych, co nie służy zdrowiu okolic przyzębia, a w konsekwencji i samych zębów. Czy istnieją sposoby na „leczenie” uśmiechu dziąsłowego?

Uśmiech dziąsłowy – przyczyny

O wyborze metody leczenia gummy smile najczęściej decyduje podłoże tego zjawiska. Przyczyny uśmiechu dziąsłowego są zróżnicowane. Należą do nich:

  • uwarunkowania genetyczne (np. przerost kości szczęki, krótka górna warga, krótkie korony kliniczne),
  • wady zgryzu,
  • silne umięśnienie górnej wargi,
  • nadreaktywność mięśni mimicznych,
  • bruksizm (zgrzytanie zębami prowadzące do ich ścierania).

Postępowanie w przypadku gummy smile w pewnym stopniu zależy też od indywidualnych uwarunkowań (np. wieku pacjenta) i oczekiwań. 

Jak zlikwidować uśmiech dziąsłowy?

Skuteczną metodą korekty gummy smile może okazać się leczenie ortodontyczne. Jest ono długotrwałe i nie w każdym przypadku uśmiechu dziąsłowego przyniesie pożądane rezultaty. Tam jednak, gdzie przyczyną problemu są wady zgryzu, rozwiązuje go raz na zawsze.

U niektórych osób odpowiedni i trwały efekt estetyczny może zapewnić wydłużenie koron klinicznych, czyli zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej. Metodami chirurgii można też przeprowadzić plastykę dziąsła czy kości szczęki. Takie zabiegi są jednak dość inwazyjne i kosztowne.

Najszybszym i skutecznym niemal w każdym przypadku sposobem leczenia uśmiechu dziąsłowego jest tzw. botoks. Ta procedura z zakresu medycyny estetycznej polega na iniekcji niewielkiej ilości toksyny botulinowej w odpowiedni obszar ciała. W tym przypadku są to w okolice skrzydełek nosa, czyli tam, gdzie znajdują się zakończenia nerwowe odpowiedzialne za pracę mięśnia okrężnego ust. 

Jak działa botox na uśmiech dziąsłowy? 

Toksyna botulinowa to substancja, która blokuje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. W przypadku leczenia gummy smile pod jej wpływem słabsza staje się czynność skurczowa mięśnia okrężnego ust, dzięki czemu górna warga jest rozluźniona przy uśmiechu i skuteczniej ukrywa dziąsło.

Aplikacja toksyny botulinowej to krótki, bezbolesny (wykonywany w znieczuleniu miejscowym), mało inwazyjny, a przede wszystkim odwracalny zabieg. Jego rezultaty widoczne są już po paru dniach i utrzymują się przez kilka miesięcy. Ponieważ nieużywane mięśnie ulegają osłabieniu, z każdym zabiegiem efekty utrzymują się dłużej. Niemniej osoby, które chcą pozbyć się gummy smile z pomocą botoksu, muszą co pewien czas odwiedzać klinikę medycyny estetycznej.

Uśmiech dziąsłowy – przed i po 

Poniżej przedstawiamy efekt leczenia uśmiechu dziąsłowego w KT Clinic w Bydgoszczy przez lekarza Klaudię Truchoń.