Białkowska Clinic

Nieoperacyjna korekta kształtu nosa

korekta nosa kwasem hialuronowym - efekty

Wiele z nas uważa, że jej/jego nos nie jest idealny – najczęstszym problemem jest garbaty lub nieregularny kształt, zbyt opadnięty koniuszek nosa, zbyt szeroka podstawa lub różnego typu asymetrie. Jednak z uwagi na obawę przed zabiegiem chirurgicznej korekty nosa oraz z uwagi na jego duży koszt – mało kto decyduje się na jego poprawę przez chirurga plastyka. Czy słusznie?

Medycyna estetyczna oraz jej zaawansowane techniki pozwalają na skorygowanie kształtu nosa bez konieczności interwencji chirurgicznej. Do niechirurgicznej korekty nosa używany jest kwas hialuronowy, dzięki któremu – doświadczony lekarz jest w stanie skorygować w bezpieczny i mało inwazyjny sposób kształt nosa oraz spowodować, że optycznie wydaje się on dużo mniejszy oraz równy.

Na czym polega zabieg korekty nosa kwasem hialuronowym?

Zabieg ten polega na podaniu kwasu hialuronowego w różne obszary w obrębie nosa – tak aby przywrócić jego prosty kształt oraz symetrię. Lekarz podczas zabiegu wyznacza obszary w które należy podać kwas hialuronowy, tak aby nos był jak najbardziej zbliżony do “ideału”. Zabieg ten wykonywany jest  przy użyciu kaniuli lub igły, niekiedy także łączy się obydwie te metody. Zazwyczaj stosujemy znieczulenie zewnętrzne w postaci maści znieczulającej, ponieważ zabieg ten nie jest mocno bolesny i trwa stosunkowo krótko w rękach wprawionego specjalisty.

Jakie defekty nosa można poprawić za pomocą kwasu hialuronowego – bez operacji?

Za pomocą kwasu hialuronowego możemy poprawić lub skorygować następujące defekty w obrębie nosa:

  • zniwelować garbek i wyprostować grzbiet nosa
  • wypełnić ubytki i zaniki tkankowe w obrębie nosa
  • unieść opadający koniuszek nosa (efekt “zadartego nosa”)
  • wyszczuplić optycznie nos
  • zmienić kształt nosa
  • wysunąć cofniętą kolumienkę nosa
  • skorygować czubek nosa

Ile utrzymuje się kwas hialuronowy w nosie?

Kwas hialuronowy, który podajemy w obrębie nosa jest kwasem wolumetrycznym o wysokiej spoistości i gęstości – dzięki czemu pozostaje on w obrębie tkanki dość długo – zazwyczaj minimum rok, niekiedy dłużej. Z każdym kolejnym zabiegiem okres oraz trwałość zabiegu wydłuża się – niekiedy po ok. 3-5 zabiegach uzyskujemy trwałą przebudowę tkanek nosa.

Czy są jakieś przeciwwskazania do zabiegu?

Przeciwwskazaniami do zabiegu korekcji nosa kwasem hialuronowym są wszystkie standardowe przeciwwskazania, jakie występują w przypadku zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego. Jest to: ciąża i karmienie piersią, choroby nowotworowe, aktywne infekcje, niekontrolowane choroby układowe.

Wielu z nas zastanawia się czy po nieudanej plastyce nosa istnieje możliwość skorygowania go za pomocą kwasu hialuronowego? Otóż jak najbardziej, jednakże przed zabiegiem musimy poinformować naszego lekarza o każdej wcześniejszej ingerencji, ponieważ nos poddany wcześniej zabiegowi chirurgicznej korekty nosa – wymaga innego sposobu podania preparatu oraz szczególnej ostrożności.

Kolejnym pytaniem jakie nasuwa się nam na myśl jest – czy po niechirurgicznej korekcie nosa z użyciem kwasu hialuronowego – będę w przyszłości mógł wykonać zabieg korekty chirurgicznej? Również jak najbardziej. Należy jednak także poinformować o tym lekarza, który będzie wykonywał zabieg. 

Czy korekta nosa kwasem hialuronowym jest niebezpieczna?

Jak wiadomo każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej niesie za sobą pewne ryzyko. W przypadku korekty nosa kwasem hialuronowym lekarz przeprowadzający zabieg musi być wysoce wyspecjalizowany w zabiegach tego typu oraz mieć znakomitą wiedzę w zakresie anatomii – z uwagi na sąsiedztwo licznych naczyń krwionośnych w tej okolicy. Dlatego tak ważny jest fakt, aby zabieg wykonywał tylko i wyłącznie doświadczony lekarz, ponieważ zna on doskonale anatomię twarzy oraz niebezpieczne punkty, w które nie należy podawać preparatu. Nawet w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek powikłania – jest w stanie szybko zareagować i rozpuścić kwas hialuronowy. 

Co jeżeli nos po zabiegu nie będzie mi się podobał?

Niestety w przypadku korekty chirurgicznej – jeżeli nie jesteśmy zadowoleni z efektu nie jest to w żaden sposób odwracalne (ewentualnym wyjściem jest ponowna korekta chirurgiczna nosa). Z kolei w przypadku kwasu hialuronowego – zabieg ten jest w pełni odwracalny. Nawet jeżeli efekt zabiegu nie będzie dla nas satysfakcjonujący lub będziemy woleli poprzedni wygląd nosa – podany preparat można całkowicie rozpuścić za pomocą hialuronidazy.

Korekta nosa kwasem hialuronowym czy nićmi Aptos?

Istnieje także sposób korekty nosa z użyciem nici liftingujących, jednakże zabieg jest dużo bardziej bolesny. Nie niweluje on garbka na nosie ani nie wypełnia ubytków w nosie. Służy on typowo do uniesienia koniuszka nosa i efekty są dużo mniej przewidywalne i trwałe niż w przypadku zabiegów korekty nosa z użyciem kwasu hialuronowego.

Korekta nosa kwasem hialuronowym – efekty

Umów się na konsultację z lekarzem

W naszym gabinecie w Bydgoszczy korekta nosa kwasem hialuronowym wykonywana jest przez doktor Klaudię Truchoń. Zapraszamy na konsultację, dzięki której dowiesz się czy kwalifikujesz się do zabiegu!

 

    ​Masz pytania dotyczące oferty? Napisz do nas!