Białkowska Clinic

Mezoterapia komórkami macierzystymi – czy warto z niej skorzystać?

Mezoterapia komórkami macierzystymi - zalety zabiegu

Mezoterapia z użyciem komórek macierzystych to nowoczesna i bardzo bezpieczna metoda medycyny estetycznej, która pozwala uzyskać naturalne efekty regeneracji skóry. Zabieg należy do małoinwazyjnych i daje trwałe rezultaty. Dowiedz się, jak działają komórki macierzyste na zmarszczki albo przerzedzone włosy!

Dla kogo przeznaczony jest zabieg z komórkami macierzystymi?

Zabieg z komórkami macierzystymi przeznaczony jest dla osób z takimi problemami, jak:

  • utrata jędrności i elastyczności skóry, zmarszczki,
  • blizny po trądziku, urazach lub zabiegach operacyjnych,
  • nierówny koloryt i przebarwienia skóry,
  • cienkie, przerzedzone włosy.

Odmładzanie komórkami macierzystymi może służyć także wolumetrii twarzy, zniwelowaniu niedoskonałości takich, jak opadające powieki czy policzki, zanik czerwieni wargowej.

Terapia komórkami macierzystymi bazuje na naturalnych procesach samoodnowy skóry. Z tego względu na jej ostateczne efekty trzeba poczekać kilka tygodni. Rezultaty są jednak bardzo trwałe – przy odpowiedniej pielęgnacji pozabiegowej utrzymują się nawet przez kilka lat. 

Czym są komórki macierzyste?

Komórki macierzyste to pierwotne komórki organizmu, które stanowią dla niego swego rodzaju rezerwę. Służą do uzupełniania komórek uszkodzonych, obumarłych. Wyróżnia je zdolność do nieograniczonych podziałów, dzięki czemu tam, gdzie dojdzie do ich aktywacji, następuje intensywna samoodnowa.

Komórki macierzyste są niezróżnicowane, co oznacza, że mogą powstać z nich wszystkie inne typy komórek. Innymi słowy, mogą przekształcać się w komórki potomne wyspecjalizowane w pełnieniu określonej funkcji, np. w erytrocyty, neurony albo… fibroblasty, czyli komórki skóry, odpowiedzialne za produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego.

Skąd biorą się komórki macierzyste?

Ze względu na rolę, jaką pełnią, komórki macierzyste obecne są w większości tkanek, m.in. w krwi, szpiku kostnym, tkance tłuszczowej, mięśniach. W medycynie estetycznej komórki macierzyste otrzymuje się z krwi lub tkanki tłuszczowej pacjenta. W naszym gabinecie pozyskujemy je z krwi obwodowej poprzez jej odpowiednie odwirowanie.

Zabieg z komórkami macierzystymi należy do bardzo bezpiecznych. Bazuje na naturalnej, występującej w ludzkim organizmie substancji, a przede wszystkim – autologicznej, czyli pozyskiwanej z własnych tkanek pacjenta. Minimalizuje to ryzyko reakcji alergicznych, nierzadkich w przypadku innych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.

Na czym polega odmładzanie komórkami macierzystymi?

Biorąc pod uwagę wyżej opisane zdolności komórek macierzystych, nietrudno wyobrazić sobie, jak działają podane w miejscach objętymi takimi zmianami, jak zmarszczki czy blizny. Odpowiednio wyselekcjonowane i zaktywizowane komórki zaczynają namnażać się w miejscu aplikacji. Nowe fibroblasty produkują białka podporowe skóry, co prowadzi do jej przebudowy w danym obszarze.

Powyższej opisany mechanizm dotyczy oczywiście zabiegów na twarz. Komórki macierzyste podane w innych obszarach ciała mogą przekształcić się w specyficzne dla niego komórki potomne. Z tego względu można wykorzystać je także w leczeniu niektórych typów łysienia. Zabieg z komórkami macierzystymi na skórę głowy służy regeneracji mieszków włosowych, po której są one zdolne do produkcji „zdrowszych”, mocniejszych włosów.

Jak wygląda mezoterapia z użyciem komórek macierzystych?

W medycynie estetycznej komórki macierzyste podaje się metodą mezoterapii igłowej. Preparat przygotowany na bazie komórek pozyskanych z krwi pacjenta aplikuje się za pomocą bardzo cienkich igieł (lub z użyciem urządzenia wyposażonego w specjalny kartridż) w głąb skóry właściwej w obszarze, który wymaga rewitalizacji. Zaletą metody jest to, że już same mikrouszkodzenia stymulują tkankę do intensywnej regeneracji. Zabieg może być nieco nieprzyjemny, więc wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Trwa około 60 minut.

Mezoterapia z użyciem komórek macierzystych nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji. Może wystąpić po nim niewielki obrzęk i zasinienia w obszarze zabiegu, które znikają po kilku dniach. Pacjent może od razu powrócić do normalnej aktywności, którą zalecenia pozabiegowe ograniczają w bardzo niewielkim stopniu. Mezoterapia komórkami macierzystymi jest procedurą obarczoną niewielką ilością przeciwwskazań, bezpieczną i małoinwazyjną – oczywiście tylko wówczas, gdy wykonuje ją doświadczony lekarz medycyny estetycznej.